Menu Zamknij

Noworoczne podsumowanie

Szanowni Państwo,

Koniec starego i początek nowego roku jest czasem refleksji. To moment, by podsumować podjęte działania, przywołać sukcesy oraz, by spojrzeć w przyszłość i wyznaczyć cele na nowy rok.

Dla IPT Fiber rok 2021 był niezwykłym czasem. W sierpniu dokonaliśmy rzeczy wyjątkowej – wraz z naszymi partnerami (Orange Polska i Infinera) pobiliśmy światowy rekord w transmisji danych jednym światłowodem! W tym celu wykorzystaliśmy nasz światłowód siedmiordzeniowy opracowany wraz z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej, kolebką polskiej technologii światłowodowej. Uzyskana transmisja w dwóch kanałach to 11,2 Tb/s, co oznacza, że przy wykorzystaniu pełnych możliwości światłowodu już teraz możemy uzyskać transmisję 256 Tb/s w paśmie telekomunikacyjnym C. Jest to absolutny ewenement w światowej skali. O naszym sukcesie rozpisywała się  polska prasa oraz media zagraniczne, m.in. amerykańskie, japońskie czy chińskie (więcej informacji znajdą Państwo na naszym blogu na www.ipt-fiber.pl). A nie było to nasze ostatnie słowo. Z dumą informujemy, że planujemy kolejne testy w 2022 roku, które zakładają transmisję ponad 500 Tb/s w pasmach C i L! Już w tym roku znacznie wyprzedziliśmy wszelką konkurencję, a po nowym rekordzie będziemy mogli śmiało powiedzieć, że to my ustanawiamy w tym zakresie światowe trendy.

Zdjęcie z testów z Orange Polska i Infinera
Od lewej: Jan Sokołowski (Kierownik Wydziału Planowania Sieci w Orange Polska), Tomasz Nasiłowski (Prezes Zarządu oraz założyciel InPhoTech), Jan Peters (VP Business Development EMEA w Infinera), Krzysztof Witoń (Prezes Zarządu IPT Fiber)

W 2021 roku miały miejsce również inne ważne dla nas wydarzenia. Pod koniec marca podpisaliśmy akt notarialny zakupu ziemi pod naszą nową inwestycję. To właśnie w Lubartowie pod Lublinem będziemy budować nasze nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym realizowany będzie projekt Ontario. Ontario to nasz kolejny wielki sukces, który nie byłby możliwy bez ścisłej współpracy ze specjalistami z Pracowni Technologii Światłowodów UMCS. W ramach projektu opracowana zostanie innowacyjna technologia przemysłowej produkcji różnych rodzajów światłowodów specjalnych wykorzystywanych m.in. przy tworzeniu niezawodnych przestrzennych czujników światłowodowych. Proponowana innowacja ma charakter przełomowy i ma potencjał, by zrewolucjonizować przemysł zwiększając jego efektywność i bezpieczeństwo przy jednoczesnej trosce o nasze środowisko. Tworzymy produkty, które służą nie tylko rozwojowi Sieci 5G, Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy. Dbamy również o już istniejące sieci, by mogły nam służyć jak najdłużej.

Nasze działania nie byłyby jednak możliwe bez wsparcia ludzi i instytucji, które tak jak my wierzą w polską myśl technologiczną. Nasi specjaliści, naukowcy i przedstawiciele biznesu są warci tego wsparcia i zaufania, co udowadniają codzienną ciężką pracą i niezwykłym zaangażowaniem. W swoim i ich imieniu pragnę podziękować wszystkim, dzięki którym nasze działania są możliwe. Wierzymy, że spełni się nasze wspólne marzenie o silnym polskim przemyśle i jego wizytówce w postaci potężnej rodzimej technologii światłowodowej.

Życzymy Państwu, by rok 2022 był wyjątkowo szczęśliwy, pełny sukcesów na polu zawodowym, jak i osobistym oraz codziennie przynosił pozytywne emocje, napędzające do realizacji założonych celów. Niech przepełnia Państwa energia i chęć do działania tak silna, jak w naszym zespole 😊

Z wyrazami szacunku,

Krzysztof Witoń, Prezes Zarządu IPT Fiber Sp. z o.o.