Menu Zamknij

Prognozy światłowodowe pomyślne dla IPT Fiber

Można się spodziewać, że inwestycje światłowodowe w Polsce w najbliższych latach mocno przyspieszą. Poważne plany w tym zakresie mają działający na rynku operatorzy, tacy jak Orange Polska, którego plany zwiększenia przepustowości swej obecnej infrastruktury skłoniły do przeprowadzania testów światłowodu siedmiordzeniowego rozwijanego przez grupę InPhoTech, w których osiągnięto prędkości na poziomie 11,2 Tb/s.

O inwestycjach światłowodowych myśli również sieć Play, do tej pory koncentrująca się na technologii mobilnej. To jednak ma się zmienić, bo operator przejmie sieć kablową UPC Polska – 22 września spółka P4, operator sieci Play podpisała umowę sprzedaży i nabycia dotyczącą 100% udziałów w UPC Polska. Zarząd Play podkreśla, że nabycie UPC wiąże się z chęcią „przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe”. Wedle nieoficjalnych informacji, grupa Iliad (właściciel Play) planuje budowę sieci optycznej o zasięgu 2 mln gospodarstw domowych.

Warto zwrócić jednak uwagę, że jeszcze pod koniec 2020 r. kancelaria DLA Piper, która w trzecim kwartale 2020 r. zleciła TMT Finance wykonanie badania do przygotowywanego raportu „Building a Full Fibre Future: European HTTP Investment Trends 2021” zauważyła w nim, że Polska obok Niemiec i Wielkiej Brytanii znalazła się w pierwszej trójce krajów, które są postrzegane jako najbardziej atrakcyjne dla europejskich inwestycji FTTP (Fiber-to-the-Premise). W badaniu 26% respondentów uznało Niemcy za kraj najbardziej atrakcyjny dla inwestycji FTTP, następnie Wielką Brytanię (21%), a Polska znalazła się na trzeciej pozycji (16%). Na pytania odpowiadało 62 zarządzających reprezentujących inwestorów, pożyczkodawców, operatorów i doradców dla sektora telekomunikacyjnego z Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Danii, Polski, a także z USA, Kanady i Japonii.

Zmiana nastawienia do inwestycji FTTP jest bardzo wyraźna. Jeszcze niedawno uchodziły one za bardzo ryzykowne. Dzisiaj ryzyko związane z nimi jest co najmniej akceptowalne, a często uznawane za element naturalny w tego typu przedsięwzięciach – skomentował te wyniki Mike Conradi, odpowiedzialny za dział telekomunikacji w DLA Piper.

Liderem, jeśli chodzi o inwestycje w FTTP, mają być fundusze infrastrukturalne – 84% respondentów wyraziło taką opinię.

To, że klimat dla inwestycji w infrastrukturę światłowodową zmienia się nie tylko wśród operatorów, ale i dużych inwestorów finansowych potwierdzają opublikowane ostatnio prognozy FTTH Council Europe, organizacji reprezentującej operatorów FTTH i dostawców sprzętu. Według nich za 5 lat w Polsce w zasięgu łączy FTTH/B będzie 11,5 mln gospodarstw domowych, o 88% więcej niż w 2020 r.

Warto też wspomnieć o raporcie firmy analitycznej Dell’Oro Group „Broadband Access and Home Networking 5-Year Forecast Report”. Prognozuje ona, że globalne wydatki na sprzęt zapewniający dostęp szerokopasmowy i urządzenia abonenckie CPE (customer premises equipment) będą średniorocznie rosnąć o 3% (CAGR) w latach 2020-2025.

Z pewnością przytoczone zapowiedzi operatorów i prognozy firm analitycznych dotyczące rozwoju sytuacji na rynku światłowodowym to dobra wiadomość dla spółki IPT Fiber, która przygotowuje się do rozpoczęcia budowy Centrum Badawczo-Rozwojowe w Lubartowskiej Strefie Gospodarczej, gdzie będą rozwijane i produkowane światłowody wielordzeniowe. Udane testy z Orange i firmą Infinera pokazały, że jest to produkt, na który operatorzy czekają.