Menu Zamknij

Nowy prezes IPT Fiber. Krzysztof Witoń pokieruje wdrożeniem polskich światłowodów wielordzeniowych

Krzysztof Witoń, wielokrotnie nagradzany menadżer oraz ekspert w dziedzinie sieci szerokopasmowych, stanął na czele IPT Fiber – spółki należącej do grupy InPhoTech. Pokieruje procesem uruchomienia produkcji unikatowych w skali światowej polskich światłowodów wielordzeniowych.

Krzysztof Witoń, nowy prezes zarządu spółki IPT Fiber

Krzysztof Witoń,w przeszłości m.in.: prezes Hawe oraz pełnomocnik zarządu Orange Polska (odpowiedzialny  za realizację projektów Sieci Szerokopasmowej o wartości ponad 1,2 mld złotych)z dniem 20. kwietnia 2021 roku został powołany do pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki IPT Fiber. Założona w 2017 roku spółka powstała w celu wdrożenia do produkcji masowej innowacyjnych światłowodów nowej generacji, opracowanych i opatentowanych przez badaczy i inżynierów z grupy InPhoTech. Grupa InPhoTech opracowuje, rozwija i komercjalizuje rozwiązania oparte na unikatowej polskiej technologii światłowodowej, zapoczątkowanej w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku przez lubelskich naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

„To wielki zaszczyt, że udało nam się zaprosić do współpracy tak doświadczonego menadżera jak Krzysztof. Jestem głęboko przekonany, że jego wieloletnie doświadczenie w sektorze mediów i telekomunikacji, dogłębna znajomość światowego i lokalnego rynku usługodawców, producentów i klientów rozwiązań FTTx, z optymizmem pozwalają nam patrzeć na dalszy rozwój IPT Fiber w zakresie poszerzania portfolio innowacyjnych produktów światłowodowych, uruchomienia ich produkcji w naszym nowym obiekcie produkcyjno-badawczo-rozwojowym w Lubartowie i ich bezzwłocznej komercjalizacji – i to nie tylko w Polsce!” – mówi dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski, założyciel grupy InPhoTech i prezes zarządu spółki InPhoTech.

Krzysztof Witoń (z lewej strony), nowy prezes zarządu spółki IPT Fiber i Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki InPhoTech i założyciel grupy InPhoTech

Pierwszą dużą inwestycją spółki IPT Fiber będzie budowa i uruchomienie na terenie Lubartowskiej Strefy Gospodarczej na Lubelszczyźnie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym wytwarzane będą m.in. polskie światłowody wielordzeniowe.

„Historia zmian cywilizacyjnych, społecznych i gospodarczych nabrała przyspieszenia, a my się w nią doskonale wpisujemy, jesteśmy gotowi godnie stawić czoła największym światowym graczom! Zdecydowanie chcę, żeby osiągnięcia IPT Fiber i polska myśl technologiczna były tym, co nas wyróżnia –rozpoznawalnymi znakami na mapie niezbywalnej infrastruktury XXI wieku! Dziękuję za ogromne zaufanie, którym obdarzył mnie profesor Tomasz Nasiłowski – powiedział Krzysztof Witoń, nowy prezes zarządu spółki IPT Fiber.

Krzysztof Witoń od lat z sukcesami związany jest z branżą telekomunikacyjną. W latach 2018-2020 doradca Infinera Corporation – światowego lidera najnowocześniejszych rozwiązań telekomunikacyjnych. Zrealizowane kontrakty obejmują m.in. sektor obronny w wybranych w krajach NATO w UE. Od 2015 do 2018 współpracował z Huawei, wspierając firmę przy dostarczaniu rozwiązań szerokopasmowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz tworząc spółkę konsolidującą usługi jej utrzymania. Od 2013 do 2014 prezes Grupy Hawe – stworzył m.in. koncepcję pierwszego w Polsce operatora dostarczającego rozwiązania światłowodowe w modelu hurtowym, budując sieci szerokopasmowe w województwie warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. W latach 2007-2013 pełnomocnik zarządu Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska), odpowiedzialny za uzyskanie finansowania i realizację pierwszych w Polsce projektów budowy sieci szerokopasmowych w ramach funduszy UE w województwie lubuskim i pomorskim oraz powołanie nowatorskiej formuły Otwartej Platformy Inwestycyjnej. W latach 2005-2007 pracował jako wiceprezes ukraińskiego operatora telekomunikacyjnego UMC (obecnie Vodafone Ukraine), odpowiadając za rozwój usług hurtowych. Wcześniej wiceprezes lub prezes spółek telekomunikacyjnych w Grupie PSE (NOM, Tel-Energo, Telbank i Exatel) w których rozwijał i konsolidował sieci transmisji danych oraz wprowadzał alternatywne usługi telekomunikacyjne. W latach 1983-1995 pracownik Radia Wolna Europa w Nowym Jorku i Monachium, w tym dyrektor działu administracji i realizacji polskiej sekcji RWE, odpowiadający m.in. za parametry transmisji oraz realizację przekazów na żywo. Rzecznik prasowy Związku Zawodowego „Solidarność” w latach 1980-1982. Wieloletni członek Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, laureat licznych nagród i wyróżnień biznesowych. Ukończył studia w zakresie zarządzania na Uniwersytecie Maryland w Stanach Zjednoczonych. Prywatnie mąż i spełniony ojciec trzech córek oraz dziadek sześciorga wnucząt.