Menu Zamknij

Światłowody nowej generacji będą wytwarzane na Lubelszczyźnie. Spółka IPT Fiber inwestuje w Lubartowie

Należąca do grupy InPhoTech, spółka IPT Fiber, zbuduje w Lubartowie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe. W środę 31 marca akt notarialny podpisali prezes zarządu spółki IPT Fiber, Tomasz Nasiłowski oraz Burmistrz Miasta Lubartów, Krzysztof Paśnik.

Centrum Badawczo-Rozwojowe powstanie na terenie Lubartowskiej Strefy Gospodarczej i zostanie uruchomione najpóźniej w 2023 roku. Znajdzie w nim zatrudnienie od 50 nawet do 100 osób. W Centrum wytwarzane będą światłowody specjalne w skali półprzemysłowej  – rocznie powstawać może nawet do 100 tysięcy kilometrów włókna światłowodowego. Sztandarowym produktem wytwarzanym w Lubartowie będzie innowacyjny światłowód siedmiordzeniowy, przeznaczony do zastosowań w telekomunikacji nowej generacji, sieciach 5G oraz Internecie Rzeczy. „Ten produkt został już opracowany w naszych laboratoriach i jest szeroko patentowany na całym świecie. Niedawno, miesiąc temu, otrzymaliśmy patent w Japonii, która jest przecież kolebką zaawansowanych technologii. Mamy już opatentowaną technologię, teraz chcemy ją wdrożyć do produkcji i temu ma służyć Centrum Badawczo-Rozwojowe w Lubartowie” – powiedział Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber.

Opracowane przez polską grupę InPhoTech światłowody siedmiordzeniowe są w stanie przesyłać siedem razy więcej danych niż standardowo stosowane światłowody jednordzeniowe. „Dzisiaj powszechnie stosowane światłowody mają jeden kanał transmisyjny. Nasz światłowód ma siedem niezależnych kanałów w takim samym włóknie. (…) Nasz wynalazek będzie miał pierwszeństwo ze względu na cenę, przepustowość oraz bezpieczeństwo, ponieważ w odróżnieniu od standardowych światłowodów nie może być podsłuchiwany” – dodał Krzysztof Witoń, doradca zarządów spółek InPhoTech i IPT Fiber.

Radości z nawiązania współpracy nie krył również Burmistrz Miasta Lubartów, Krzysztof Paśnik: „Kolejna firma zechciała zainwestować w Lubartowskiej Strefie Gospodarczej. Tym bardziej cieszę się, że jest to spółka z segmentu nowych technologii. (…) Spotykamy się z Państwem, by przedstawić firmę, która wierzę, że w przyszłości będzie chlubą naszego miasta i przyczyni się do jego rozwoju” – dodał burmistrz podczas zorganizowanej w Urzędzie Miasta Lubartów konferencji prasowej.

Krzysztof Paśnik, Burmistrz Miasta Lubartów oraz Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber podpisali akt notarialny sprzedaży gruntów przeznaczonych pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz udali się na miejsce inwestycji.

W zorganizowanej w Urzędzie Miasta Lubartów konferencji prasowej udział wzięli również: Ewa Zybała, Starosta Powiatu Lubartowskiego, Piotr Turowski, Naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Lubartów oraz Krzysztof Witoń, doradca zarządów spółek InPhoTech i IPT Fiber. Uczestnicy konferencji podkreślili, że Lubelszczyzna zajmuje szczególne miejsce w historii polskich światłowodów. Na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie już w połowie lat siedemdziesiątych powstały pierwsze polskie włókna światłowodowe, w Lublinie w 1979 roku uruchomiona została, jedna z pierwszych Europie linii światłowodowych, a lubelscy naukowcy byli pionierami w prowadzeniu badań nad technologiami światłowodów specjalnych w Polsce.

Firma IPT Fiber należy do grupy InPhoTech i jest spółką powołaną w celu wdrożenia do produkcji masowej innowacyjnych światłowodów specjalnych. Inwestycja w Lubartowie, której wartość netto jest szacowana na 57 mln zł, z czego 37,5 mln zł ma pochodzić z unijnego dofinansowania, będzie realizowana w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo – Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”. Grupa InPhoTech została założona w 2010 roku przez naukowca i przedsiębiorcę Tomasza Nasiłowskiego i liczy obecnie blisko 100 pracowników pracujących m.in. w Centrum Badawczo-Rozwojowym w podwarszawskim Ołtarzewie oraz w oddziale w Lublinie.