Menu Zamknij

Forum Ekonomiczne: 5G to poważne infrastrukturalne wyzwanie, w którym IPT Fiber może pomóc

Technologia 5G na świecie szybko się popularyzuje, co wymaga od operatorów podejmowania inwestycji w nowoczesną infrastrukturę, która będzie w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów.

Z opublikowanego ostatnio Ericsson Mobility Report wynika, że w drugim kwartale 2021 r. 5G wyprzedziło 4G jako technologię z największą liczbą przyrostu nowych abonamentów na świecie. Liczba abonentów 5G w połączeniu ze smartfonem obsługującym tę technologię wzrosła w ciągu kwartału o 84 mln, podnosząc łączną liczbę abonentów 5G na świecie do 380 milionów. W tym samym czasie liczba abonamentów 4G wzrosła o 71 mln, do 4,8 mld.

Oznacza to więc, że obecnie liczba abonentów 5G na świecie rośnie w tempie około miliona dziennie. Autorzy raportu z firmy Ericsson nie mają wątpliwości, że ta dynamika będzie się zwiększać. Według prognoz, liczba abonentów 5G ma przekroczyć próg 1 mld dwa lata szybciej niż miało to miejsce w przypadku 4G – LTE.

Inwestycyjne wyzwanie związane z 5G stoi też przez operatorami działającymi w Polsce, którzy od ubiegłego roku świadczą usługi 5G, choć na razie wykorzystują do tego tzw. stare pasma stosując technologię, która umożliwia udostępnienie 5G w zakresie częstotliwości używanych jednocześnie do LTE (aukcja na pasma dedykowane do 5G w Polsce jeszcze ciągle przed nami). Nie znaczy to jednak, że nie myślą oni już dalej niż o aukcji 5G, tj. o zwiększaniu pojemności swych sieci szkieletowo-transportowych związanych z przyszłym rozwojem 5G. Z usług tych bowiem będą też w dużej mierze korzystać klienci firmowi, których wymagania są zazwyczaj znacznie większe, a często i specyficzne.

Tematowi temu poświęcony był jeden z paneli dyskusyjnych w trakcie jubileuszowego XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, który odbywał się w dniach 7-9 września 2021 roku. W dyskusji poświęconej rozwojowi technologii 5G w kontekście budowy przez operatorów telekomunikacyjnych infrastruktury szerokopasmowej udział wziął Krzysztof Witoń, prezes IPT Fiber, spółki z grupy kapitałowej InPhoTech.

Podkreślał w trakcie panelu, że pandemia koronawirusa, w czasie której mocno wzrosło zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne (m.in w związku z telepracą czy zdalną edukacją) wywołała na nowo w branży telekomunikacyjnej dyskusję o potrzebie budowy infrastruktury dostosowanej do rosnących potrzeb gospodarki.

– Ograniczenia w transmisji danych to problem globalny, utrudniający nie tylko pełne wprowadzenie sieci 5G, ale również urzeczywistnienie idei Przemysłu 4.0 opartego na sztucznej inteligencji czy Internecie Rzeczy. Mocno wierzę, że w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury telekomunikacyjnej wśród operatorów i głównych podmiotów na rynku samoistnie wytworzy się atmosfera współpracy – mówił Krzysztof Witoń.

I w Polsce ten proces jest już widoczny, czego przykładem może być niedawne sprzedaż infrastruktury wieżowej przez P4, operatora sieci Play oraz Cyfrowy Polsat hiszpańskiej firmie Cellnex. Ta zaś jest gotowa zaoferować na zakupionych masztach miejsce każdemu, kto potrzebuje zainstalować tam swoje urządzenia nadawczo-odbiorcze (nie tylko operatorowi, ale i podmiotom publicznym).

Jednakże chcąc oferować usługi 5G operatorzy będą musieli też podciągać światłowody do istniejących i powstających stacji bazowych. Krzysztof Witoń zauważył, że jednym ze sposobów na zwiększenie przepustowości w takich sieciach może być wykorzystanie  innowacyjnej technologii światłowodów wielordzeniowych, którą grupa InPhoTech, rozwija już od ponad dekady. W ostatnich międzynarodowych testach przeprowadzonych z firmami Orange Polska oraz Infinera polski światłowód wielordzeniowy osiągnął rekordową przepustowość, siedmiokrotnie wyższą od tradycyjnych, standardowo stosowanych w telekomunikacji światłowodów, przy wykorzystaniu włókna o takiej samej średnicy i spełniającego normy telekomunikacyjne.

– Takie rozwiązanie pozwala wprowadzić wydajniejsze światłowody wielordzeniowe w istniejące szlaki komunikacyjne zamiast obecnych włókien bez konieczności modernizacji infrastruktury. Poza zwiększoną pojemnością technologia opracowana przez grupę InPhoTech i wdrażana przez spółkę IPT Fiber gwarantuje również najwyższe bezpieczeństwo transmitowanych danych – podkreślił Krzysztof Witoń.

Przypomniał, że spółka IPT Fiber zaczyna budować w Lubartowie centrum badawczo-rozwojowe i wkrótce rozpocznie się komercjalizacja rozwiązania. Fabryka w Lubartowie będzie w stanie wyprodukować 150 tys. km włókna światłowodowego rocznie. Operatorzy inwestujący w sieci 5G zapewnia zaś będą jednymi z pierwszych klientów firmy.