Menu Zamknij

Orange przetestował siedmiordzeniowy światłowód uzyskując 11,2 Tb/s

Orange Polska wraz z Infinera oraz grupą InPhoTech przeprowadził w swoim Laboratorium Innowacji testy innowacyjnych światłowodów wielordzeniowych i technologii Infinera ICE6 800G. Uzyskana podczas testów  przepustowość jest siedmiokrotnie większa niż maksymalna, jaką można dziś osiągnąć korzystając ze standardowego światłowodu.

– W Orange Polska wiemy, jak ważne są innowacje technologiczne i nieustannie testujemy nowe, zaawansowane rozwiązania telekomunikacyjne. Wiemy też, ze zapotrzebowanie na szybki transfer rośnie bardzo dynamicznie, a spowodowane pandemią rozpowszechnienie zdalnej pracy, nauki i handlu w sieci jeszcze ten wzrost przyspieszyło. W najbliższym czasie kolejnym wyzwaniem w tym zakresie będzie wdrożenie technologii 5G. Dlatego stale inwestujemy w rozwój naszej infrastruktury jednocześnie z uwagą śledząc działania R&D branżowych producentów mogące w przyszłości pomóc nam efektywnie dostarczać niezawodne usługi naszym Klientom– powiedział Piotr Jaworski, Członek Zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii.

Opracowany w ramach grupy InPhoTech we współpracy z lubelskim Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej i przy wsparciu Klastra Fotoniki i Światłowodów światłowód wielordzeniowy pozwala na transmisję w siedmiu równoległych rdzeniach jednocześnie. Oznacza to, że jego przepustowość jest 7 razy większa niż standardowego światłowodu telekomunikacyjnego. Światłowody takie będą produkowane w Lubartowie przez spółkę IPT Fiber z grupy InPhoTech.

Testy wykazały, że wykorzystywane urządzenia Infinery pozwalają na rekordową transmisję danych 800 Gb/s w jednym kanale transmisyjnym. W przeprowadzonym we współpracy z Orange eksperymencie wykorzystano dwa kanały przesyłając dane z prędkością 1,6 Tb/s  (1 Tb/s  = 1000 Gb/s), w każdym z 7 rdzeni jednocześnie. W sumie dało to transmisję na poziomie 11,2 Tb/s. Jakość sygnału mierzona takimi parametrami jak Q-factor oraz bitowa stopa błędów (BER) była w pełni zgodna z obowiązującymi normami.

– Cieszymy się, że mogliśmy współpracować z Orange i Infinera, aby osiągnąć rekordową transmisję. Jesteśmy pionierem w rozwoju wielordzeniowych światłowodów nowej generacji. Łącząc nasz produkt z innowacyjną technologią Infinery i testując je w laboratorium innowacji Orange byliśmy w stanie zademonstrować rekordowe możliwości w transmisji danych– powiedział dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu InPhoTech.

Celem testów było także sprawdzenie czy światłowód wielordzeniowy IPT Fiber można wykorzystać z najnowocześniejszą infrastrukturą przystosowaną do pracy ze standardowymi i obecnie wykorzystywanymi na rynku światłowodami jednordzeniowymi, oraz czy takie połączenie spełni transmisyjne wymogi operatora. Udało się to potwierdzić.

– Dzięki testom wiemy już, że możliwość transmisji w światłowodzie siedmiordzeniowym w paśmie C to nawet  296 Tb/s. To rekordowe liczby, ale nie kres naszych możliwości. Wykorzystując bowiem całe spektrum transmisyjne, czyli wszystkie dostępne pasma – nasz światłowód będzie w stanie osiągać przepustowości na poziomie petabitów na sekundę (Pb/s) czyli tysięcy terabitów. Cieszy mnie, fakt, że nasz polski światłowód staje się realną odpowiedzią na globalne bariery telekomunikacyjne– powiedział Krzysztof Witoń, prezes zarządu spółki IPT Fiber, odpowiedzialnej za wdrożenie światłowodów wielordzeniowych.

– Sukces testów ICE6 we współpracy z Orange oraz grupą InPhoTech potwierdził ogromną wartość innowacyjnego urządzenia 800G Infinery, które może bezproblemowo i skutecznie działać w standardowych i nowych światłowodach, takich jak innowacyjny światłowód wielordzeniowy InPhoTech – powiedział Jan Peters, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w firmie Infinera.

Światłowód siedmiordzeniowy grupy InPhoTech otrzymał m.in. II Fazę SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020 (nr 880054) – prestiżowy grant przyznawany przez Komisję Europejską najlepszym europejskim projektom innowacyjnym.

Osiągnięcie maksymalnej przepustowości na poziomie 296,8 Tb/s to wynik mnożenia 800Gb/s x 53 kanały x7 rdzeni, ponieważ urządzenie Infinery umożliwia umieszczenie w jednym światłowodzie siedmiordzeniowym IPT Fiber, w samym paśmie C, 53 kanałów po 800 Gb/s każdy.

Do testów w Orange Labs wykorzystano sprzęt Infinera ICE6 800G oraz światłowód 7-rdzeniowy IPT Fiber wraz z dedykowanymi komponentami Fan-Out (fot. Beata Bieńkowska/InPhoTech)

Informacje o:

Orange Polska – wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych nad Wisłą. Posiada największą w Polsce infrastrukturę, dzięki której oferuje usługi w najnowocześniejszych technologiach m.in. gigabitowy internet światłowodowy, 4G LTE oraz #hello5G. Dostarcza usługi telefonii komórkowej dla 16 mln klientów oraz szerokopasmowy internet do ponad 2,7 mln klientów. W zasięgu sieci światłowodowej firmy znajduje się już 5,4 mln gospodarstw domowych w kraju. Orange Polska prowadzi własną działalność B+R i jest dostawcą kompleksowych rozwiązań IoT, ICT i cyberbezpieczeństwa.

InPhoTech – polska firma (a obecnie grupa firm) założona w 2010 roku przez naukowca i przedsiębiorcę Tomasza Nasiłowskiego zajmująca się rozwojem i komercjalizacją polskich technologii światłowodowych. Grupa InPhoTech liczy obecnie ponad 100 pracowników pracujących w Centrum Badawczo-Rozwojowym w podwarszawskim Ołtarzewie oraz w oddziale w Lublinie. W ramach grupy InPhoTech opracowano między innymi innowacyjny światłowodów wielordzeniowy dla telekomunikacji nowej generacji oraz nowoczesne systemy czujników światłowodowych do zastosowań przemysłowych.

IPT Fiber – spółka należąca do grupy InPhoTech powołana w celu wdrożenia do produkcji masowej światłowodów specjalnych, w tym wielordzeniowych. Spółka realizuje obecnie inwestycję w postaci budowy zakładu w Lubartowie na Lubelszczyźnie, w którym wytwarzane będą innowacyjne rozwiązania i produkty, ze światłowodami wielordzeniowymi na czele.

Infinera – globalny producent urządzeń do optycznej transmisji danych przeznaczonych przede wszystkim dla realizacji połączeń dalekiego zasięgu. Infinera oferuje znakomitą wydajność produktów dzięki samodzielnie projektowanym i wytwarzanym rozwiązaniom – od fotonicznych i specjalizowanych układów scalonych po kompletne systemy sprzętu i oprogramowania. Firma gwarantuje wysoką wydajność optyczną swojego rozwiązania Infinite Capacity Engine do zapewnienia klientom takich korzyści, takich jak: innowacyjna technologia pozwalająca szybko dostarczać przepustowość na żądanie od brzegów po rdzeń sieci, szybkie i łatwe wdrażanie nowych połączeń dzięki wielowarstwowej automatyzacji uwzględniającej typ usługi sieciowej, skalowalność umożliwiająca zaspokojenie nieustannie rosnących potrzeb w zakresie przepustowości.