Z udziałem marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, przedstawicieli władz lokalnych oraz reprezentantów świata nauki i biznesu, 9 maja 2023 roku w Lubartowie, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu. Inwestycję dla spółki IPT Fiber realizuje firma STRABAG. W Lubartowie powstanie jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków zajmujących się rozwojem technologii światłowodowych nowej generacji.
Akt erekcyjny podpisali i symbolicznie wmurowali: Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Witoń – prezes zarządu firmy IPT Fiber, Wojciech Trojanowski – członek zarządu firmy STRABAG oraz Krzysztof Paśnik – burmistrz miasta Lubartów.
„Każda inwestycja w nowe technologie na Lubelszczyźnie bardzo mnie cieszy. Jako województwo wciąż goniące inne regiony Polski czy Unii Europejskiej potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań, które – o czym jestem przekonany – będą magnesem dla kolejnych potencjalnych inwestorów. Rozwój sieci światłowodowej to przyszłość i my, jako samorząd województwa, chcemy być jej częścią.” – powiedział, w trakcie uroczystości Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
W Lubartowie opracowywane i wytwarzane będą światłowody specjalne, w tym wielokrotnie nagradzany polski światłowód siedmiordzeniowy, zapewniający siedmiokrotnie wyższą przepustowość niż powszechnie stosowane standardowe światłowody telekomunikacyjne. Światłowód spółki IPT Fiber osiągnął rekordową prędkość przesyłu danych podczas międzynarodowych testów i posiada potencjał, aby stać się polską odpowiedzią na globalne potrzeby w transmisji danych.
„Spełniają się marzenia polskich naukowców, a początki ich badań nad światłowodami sięgają lat 70-tych oraz Lublina i UMCSu. Spełniają się również oczekiwania operatorów telekomunikacyjnych w zakresie radykalnego zwiększenia pojemności sieci i jakże istotnego w tych czasach, bezpieczeństwa transmisji danych oraz technologii przyjaznej dla środowiska. Rozpoczynamy budowę obiektu najnowocześniejszego w Europie, pozwalającego prowadzić kluczowe badania światłowodów specjalnych łączących: rekordową i bezpieczną transmisję z możliwością pozyskiwania danych z otoczenia, takich jak temperatura czy naprężenia, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jestem przekonany, że profesjonalizm i międzynarodowe doświadczenie w realizacji obiektów strategicznych przez firmę STRABAG, zagwarantuje wysoką jakość zarówno części budowlanej jak i technologicznej naszej inwestycji oraz terminowe wykonanie.” – podsumował w trakcie spotkania w urzędzie miasta Lubartów, Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber.
Realizacji inwestycji podjęła się firma STRABAG która od ponad 35 lat realizuje w Polsce najbardziej prestiżowe i zaawansowane inwestycje budowlane.
„Przed nami duże wyzwanie ale i bardzo ciekawy projekt, którym jest budowa tego nowoczesnego centrum. Zakres prac obejmuje wybudowanie zakładu wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt będzie składał się z dwukondygnacyjnej części administracyjno-biurowej wraz z pomieszczeniami technicznymi o wysokości blisko 8 m oraz jednokondygnacyjną halą produkcyjno-badawczą wraz z wieżą o wysokości ponad 16 m. STRABAG jest odpowiedzialny za wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, ogrzewania i ciepła technologicznego. Całość zostanie objęta monitoringiem. Nad bezpieczeństwem zakładu czuwać będzie system sygnalizacji przeciwpożarowej wraz z instalacją detekcji gazów. W ramach projektu dostarczymy także wyposażenie do produkcji światłowodów. Tym samym powstanie nowoczesny zakład z halami wytwarzania szkła oraz laboratorium optycznym. Jestem przekonany, że nasz doświadczony zespół przekaże inwestycję w zakładanym czasie”– powiedział Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy STRABAG.
Koszt całkowity inwestycji wyniesie ok 110 mln zł, z czego ponad 51 milionów złotych to kwota dofinansowana ze środków publicznych. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku. Centrum rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2024 roku i ma zatrudniać ponad 50 pracowników. Pierwszy etap rekrutacji ruszy już maju 2023 roku.
IPT Fiber – misją firmy jest opracowanie technologii masowej produkcji światłowodów specjalnych, w tym wielordzeniowych, opartych na unikatowej polskiej technologii światłowodowej. Sztandarowym produktem spółki jest światłowód siedmiordzeniowy zapewniający rekordową i jednocześnie ultrabezpieczną transmisję danych, potwierdzoną zagranicznymi patentami oraz międzynarodowymi testami, zrealizowanymi wspólnie z firmami Orange Polska i Infinera. Spółka realizuje obecnie projekt „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu” w Lubartowie na Lubelszczyźnie, dofinansowany kwotą ponad 51 mln zł w ramach działania 2.1, POIR.
STRABAG jest obecny na polskim rynku budowlanym od ponad 35 lat i realizuje najbardziej prestiżowe i zaawansowane technologicznie inwestycje w segmentach budownictwa ogólnego, inżynieryjnego i infrastrukturalnego. Jako generalny wykonawca oferuje swoje usługi w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, hydrotechnicznego, energetycznego, przemysłowego i ochrony środowiska. Laboratoria należące do koncernu czuwają nad utrzymaniem najwyższych standardów jakości, prowadząc prace badawcze i wdrażając innowacyjne technologie. STRABAG posiada rozwiniętą sieć wytwórni mieszanek asfaltowych, własne wytwórnie betonu oraz kopalnie kruszyw. Dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą specjalistów i najnowszej generacji parkiem maszynowym. Wysoki udział kapitału własnego powoduje, że firma jest stabilnym i pewnym partnerem dla inwestorów. W Polsce STRABAG zatrudnia ponad 6,5 tys. osób, a roczne obroty Grupy wynoszą ponad 8 mld PLN.